close
تبلیغات در اینترنت
پرتال جالب ترین ها - 3

پرتال جالب ترین ها - 3

windows 8 windows 7 opera firefox chrome idm winrar kmplayer kaspersky flashplayer adobe reader

قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال ۹۶ افزایش نمی‌یابد

قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال ۹۶ افزایش نمی‌یابد

 

پمپ بنزین

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۶ تصویب کردند که قیمت بنزین، گازوئیل‌ و سایر حامل‌های انرژی در سال آینده افزایش نیابد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی مصوب کردند وزارت نفت از طریق شرکت تابعه ذیربط مکلف است منابع مورد نیاز خود برای انجام برخی پروژه‌ها را از محل افزایش ۵ درصد قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، ‌نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هواپیما تأمین کند و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند. این منابع مشمول مالیات بر نرخ صفر می‌باشد.

با این مصوبه مجلس که پیشتر سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ تأکید کرده بود قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده افزایش نمی‌یابد.

همچنین مسعود پزشکیان رئیس جلسه بر این موضوع صحه گذاشت و گفت: با این مصوبه قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال آینده افزایش نمی‌یابد بلکه ۵ درصد از رقم حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی که انجام شده است صرف انجام برخی پروژه‌های وزارت نفت می‌شود.

جلوگیری از تبخیر آب پشت سدها با پنل‌های خورشیدی

جلوگیری از تبخیر آب پشت سدها با پنل‌های خورشیدی

 

سد کارون

با توجه به تبخیر شدید آب در 600 سد ساخته‌شده در کشور اخیرا محققان طرحی را با استفاده از پنل‌های خورشیدی برای جلوگیری از تبخیر آب ارائه کردند که ضمن تولید برق از منابع تجدیدپذیر از میزان تبخیر آب ذخیره‌شده در پشت سد جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی وزارت نیرو، متوسط سالانه بارندگی در کشور 250 میلیمتر است، ولی به دلیل تغییرات اقلیمی در 5 تا 6 سال اخیر متوسط بارندگی به 204 میلیمتر در سال کاهش یافته است.

از سوی دیگر در حال حاضر کشور با معضلات تبخیر شدید آب در پشت 600 سد احداث شده در کشور مواجه هستیم که برای رفع این چالش نیاز به اقدامات فناورانه داریم.

در این راستا تاکنون روش‌های نوینی ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به استفاده از «توپ‌های پلاستیکی» اشاره کرد؛ ولی بر اساس برآوردهای انجام شده این روش توجیه اقتصادی برای ایران ندارد، ضمن آنکه مانعی برای دسترسی و بازبینی سد است.

بر این اساس محققان پارک علم و فناوری فارس با الهام از این روش، ایده نوینی را در این زمینه ارائه کردند. این محققان با استفاده از نانوپوشش‌ها، لایه‌هایی برای کاهش تبخیر در دریاچه‌های پشت سد عرضه کردند.

نانوپوشش‌های ارائه شده با اعمال بر روی سطح آب علاوه بر آنکه مانع تبخیر آب و موجب نگهداری آب ذخیره‌شده در پشت سد می‌شود، به راحتی می‌توان بازدیدهای دوره‌ای از سدها را انجام داد و این پوشش‌ها مانعی برای انجام بازبینی‌ها نخواهد شد.

با استفاده از قایق‌های موتور این پوشش به کناری می‌رود و با خروج قایق از دریاچه پشت سد، این نانوذرات مجددا به یکدیگر متصل خواهند شد.

علاوه بر این روش، اخیرا کاهش تبخیر آب از طریق پنل‌های خورشیدی نیز در کشور مطرح شده است تا علاوه بر تامین برق از منابع تجدیدپذیر مانع از تبخیر آب شود.

مهندس حسن اطاعتی، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با تأکید بر اینکه حوضه‌های آبخیز ایران از تبخیر بسیار بالایی برخوردار هستند، گفت: بر این اساس مطالعات گسترده‌ای را در این زمینه انجام دادیم و نتایج داده‌های ما نشان داد که برای جلوگیری از تبخیر آب در سدها می‌توان از پنل‌های خورشیدی استفاده کرد.

وی در این زمینه توضیح داد: در این روش با استفاده از صفحات فتوولتائیک که بر روی یک سوم دریاچه سدها قرار می‌گیرند، علاوه بر جلوگیری از تبخیر آب، می‌توان انرژی تجدیدپذیر را از خود صفحات فتوولتائیک که بر روی آب مخازن سد نصب شده، تولید کرد.

اطاعتی با بیان اینکه مطالعات این طرح با همکاری دانشگاه شیراز انجام شده است، خاطرنشان کرد: مطالعات ما نشان می‌دهد قیمت‌های برق ناشی از روش‌های فتوولتائیک به یک هشتم تقلیل یافته و اجرای این طرح مقرون‌ به‌صرفه و اقتصادی است.

این محقق با اشاره به جزئیات اجرای این پروژه تحقیقاتی ادامه داد: پنل‌های مورد نیاز این طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز تحقیقاتی قابل تأمین  بوده و برنامه‌ریزی‌هایی نیز برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته است.

به گفته اطاعتی، این طرح با همکاری محققان دانشگاهی اجرایی خواهد شد.

دغدغه‌های دارویی یک بیمار پیوندی که با "یارانه" روزگار می‌گذراند

دغدغه‌های دارویی یک بیمار پیوندی که با "یارانه" روزگار می‌گذراند

 

جراحی

10 سال از روزی که عمل پیوند قلبش را انجام داده می‌گذرد و در تمام این‌ سال‌ها دغدغه "دارو" با او بوده است؛ این روزها گویا تأمین برخی از داروهایش در نوسان است...

به گزارش ایسنا، او گاهی به راحتی داروهایش را در داروخانه‌هایی نظیر هلال احمر پیدا می‌کند و گاهی هم مجبور است، علی‌رغم وضعیت جسمانی‌اش دارویی مصرف کند که با مزاجش سازگار نیست.

مریم که از دهه 60‌هاست، در این باره می‌گوید: بعد از انجام عمل پیوند قلبم، پزشک توصیه کرد که داروی خارجی مصرف کنم و من هم همین کار را می‌کردم، اما گاهی اوقات این دارو در دسترس‌مان نیست و مجبور می‌شوم نوع ایرانی یا اروگوئه‌ای داروها را مصرف کنم. این درحالیست که با مصرف داروهای ایرانی دچار تنگی نفس می‌شوم و از نظر جسمانی نمی‌توانم زیاد از آن استفاده کنم، اما وقتی نوع خارجی داروهایمان پیدا نمی‌شود، مجبوریم نوع ایرانی را مصرف کنیم.

چندی پیش اخباری اعلام شد حاکی از اینکه داروخانه‌ها به بیماران پیوند داو ارائه نمی‌کنند و یا از آنها بابت دادن داروهایشان پول طلب می‌کنند، مریم در این زمینه می‌گوید: یکسری از داروهای ما تحت پوشش بیمه خدمات درمانی هستند. داروهای ایرانی هم به صورت رایگان عرضه می‌شوند، اما وقتی می‌خواهم داروی خارجی مصرف کنم، باید مابه‌التفاوتی را بپردازم که البته بخشی از این مابه‌التفاوت را بیمه تحت پوشش دارد و هیات‌امنا هم تا سقف 500 هزار تومان کمک‌ هزینه ‌پرداخت می‌کند. اگر هزینه دارو بیشتر شود، مجبورم خودم آن هزینه را بپردازم.

او ادامه می‌دهد: البته گاهی اوقات اعلام می‌کنند که قیمت‌ داروها  گران شده و به همین دلیل هزینه دارو بیشتر می‌شود. برعکس این موضوع نیز اتفاق می‌افتد. یعنی قیمت‌ داروها طی سال‌هایی که من عمل پیوند انجام داده‌ام، همیشه در نوسان بوده است.

مریم مجددا در صحبت‌هایش تاکید می‌کند که داروهای ایرانی از نظر جسمی به او نمی‌سازد و برایش مشکلاتی مانند تنگی نفس ایجاد می‌کند، اما گاهی مجبور است، آنها را مصرف کند، چون داروی خارجی در دسترسش نیست.

این بیمار پیوندی این روزها کمی نگران است و می‌گوید: انگار هر چه پیش می‌رود، نوع خارجی داروهایم گران‌تر می‌شوند و از این بابت خیلی نگرانم. کاش وزارت بهداشت که آمار دقیق بیماران پیوندی را دارد، بتواند داروی خارجی را برای ما تامین کند.

دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به برخی اخبار مبنی بر وقفه در تامین داروهای بیماران پیوندی، می‌گوید: خیر. اصلا به این صورت نیست که داروهای بیماران پیوندی دچار وقفه شود یا داروخانه‌ها برای ارائه این داروها از بیماران پول طلب کنند.

مشکلی که پیوندی‌ها با آن دست به گریبانند

وی با بیان اینکه ما هیچ مشکل و کمبودی از نظر تامین داروهای بیماران پیوندی در کشور نداریم، ادامه می‌دهد: البته مشکلی که در این حوزه وجود دارد و بیماران پیوندی نسبت به آن اعتراض می‌کنند و از نظر ما اعتراض‌شان هم درست است،‌ این است که از آنجایی که هزینه داروهای این بیماران را بیمه‌ها باید پرداخت کنند، سازمان‌های بیمه‌گر نسخه‌های بیماران را به صورت ماهیانه تایید می‌کنند و این برای بیماران دشوار بوده و مشکلاتی را برایشان ایجاد می‌کند.

دیناروند تاکید می‌کند: این درحالیست که بیماران پیوندی پرونده داشته و مشخص هستند. بر این اساس ما از بیمه‌ها می‌خواهیم که  نسخه این بیماران را هر سه ماه یکبار تایید کنند تا دیگر قرار نباشد،‌ بیمار پیوندی هر ماه به پزشک مراجعه کند.

دیناروند همچنین اظهار کرد: بنابراین از سازمان‌های بیمه‌گر این درخواست و خواهش را کرده‌ایم که بیماران پیوندی که پزشک و رژیم دارویی‌اش مشخص است،‌ قرار نباشد که ماهیانه نسخه‌اش را دریافت کند و بیمه بخواهد به صورت ماهیانه نسخه این بیماران را تایید کند. در این صورت بیماران پیوندی می‌توانند در طی چند ماه داروهایشان را به راحتی دریافت کنند. اگر بیمه‌ها این کمک را برای راحتی بیماران انجام دهند، ما از آن استقبال کرده و تشکر می‌کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو درباره نوسانات در داروهای خارجی بیماران پیوندی نیز می‌گوید: در حال حاضر داروهای بیماران پیوند هم به صورت تولید داخل و هم به شکل وارداتی در بازار وجود دارد. حتی در بیماران پیوندی در مواردی که دارو وارداتی است،‌ می‌توان گفت که بیماران عمدتا مابه‌التفاوتی هم نمی‌پردازند و یا این مابه‌التفاوت بسیار ناچیز است.

درخواست اعاده دادرسی «مهدی هاشمی» رد شده است

درخواست اعاده دادرسی «مهدی هاشمی» رد شده است

 

محسنی اژه ای در جمع خبرنگاران

معاون اول قوه قضاییه گفت که درخواست اعاده دادرسی مهدی هاشمی رد شده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در حاشیه همایش نقش و تاثیر مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در جمع خبرنگاران گفت: مهدی هاشمی درخواست اعاده دادرسی کرده بود که این درخواست رد شده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت متهم اصلی پرونده شرکت رشد وابسته به هلال احمر گفت: قرار مجرمیت این فرد هنوز صادر نشده  است.

ليست صفحات

تعداد صفحات : 6