نیروهای عراقی در نزدیکی کرانه شرقی رود دجله هستند/عملیات جدید ارتش در غرب عراق

 

ارتش عراق

در ادامه عملیات نیروهای عراقی در شهر موصل فرماندهان ارتش عراق از پیشروی چشمگیر نیروهای خود در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده‌اند و می‌گویند توانسته‌اند بیش از ۲۰۰ داعشی را از پای درآورند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه المیادین، فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق اعلام کرد که نیروهای این یگان به همراه دیگر نیروهای عراقی در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۰ تروریست داعشی را از پای درآوردند و عملیات در مرحله دوم خود به سرعت در حال پیشرفت است.

وی گفت: با کنترل نیروهای عراقی بر محله‌های القدس، الانتصار و برخی مناطق در شمال بخش شرقی موصل اکنون بیش از ۸۰ درصد شرق این شهر در کنترل نیروهای عراقی است و عملیات با سرعت قابل قبولی برای پاکسازی شهر ادامه دارد.

فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق می‌گوید: حملات نیروهای دولتی از سه محور شمال، شرق و جنوب شرق به شدت ادامه دارد و بالگردهای نیروی هوایی نیز از آسمان اهداف داعش را هدف قرار می‌دهند. پیروزی نزدیک شده است و ما در ۲۴ ساعت گذشته به پیشروی‌های خوبی دست یافته‌ایم.

نیروهای عراقی که از هفته گذشته مرحله دوم عملیات خود را پس از یک ماه وقفه از سر گرفته‌اند به سرعت در حال نزدیک شدن به کرانه‌های شرقی رود دجله هستند و به گفته رئیس پلیس فدرال، این نیروها تنها دو کیلومتر  با کرانه رود دجله فاصله دارند. نیروهای عراقی خود را آماده می‌کنند تا وارد بخش غربی شهر که گفته می‌شود عملیات در آنجا سخت‌تر خواهد بود، شوند.

فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق همچنین از آزادسازی محله‌ المعلمین در شرق موصل خبر داد در حالی درگیری‌ها برای پاکسازی محله در جریان است. محله الصدیق و البلدیات نیز شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای عراقی و داعش است.

نیروهای پلیس فدرال روز چهارشنبه توانستند در محله‌های الشیماء و الوحده در شرق موصل همزمان با پاکسازی محله المیثاق در جنوب شرق موصل پیشروی کنند.

در جریان پیشروی نیروهای عراقی در محله الشیماء یگان‌های ارتش عراق با سه حمله خودروی بمب‌گذاری شده روبه‌رو شدند که یکی از آنها بلدوز بود.

فرماندهی پلیس فدرال عراق نیز همچنین از ساقط کردن سه پهپاد داعش خبر داد که سعی داشتند نیروهای امنیتی در موصل را هدف قرار دهند.

فرماندهی پلیس فدرال اعلام کرد، این پهپادها حامل بمب بودند و قصد داشتند نیروهای امنیتی را هدف قرار دهند.

در مقابل نیروهای داعش نیز تحرکات خود را چه در موصل و چه در شهر تلعفر دیگر شهرستان بزرگ استان نینوا افزایش داده‌اند و کنترل امنیتی خود بر ساکنان غیر نظامی را شدت بخشیدند.